W ZZDW Koszalin funkcjonuje wiele programów wspomagających podejmowanie decyzji. Są to:


DroKonsult (Warszawa)


System Zarządzania Drogami – System umożliwiający analizę sieci drogowej pod względem stanu technicznego nawierzchni. Wykonywane są odpowiednie badania (sprzętowe i wizualne), z których oceny cyfrowe wprowadzane są do systemu.
Po przetworzeniu danych system generuje raport, w którym dzieli drogi na poszczególne kategorie (pod względem stanu technicznego).


MapInfo Corporation


MapInfo Baza danych zawierająca informacje o drogach, umożliwiająca prezentację danych na mapie cyfrowej. Za pomocą odpowiednich narzędzi dane z Systemu Zarządzania Drogami przenoszone są do bazy MapInfo i przedstawiane na mapie dróg wojewódzkich.


ZZDW Koszalin


DIF (Dane Ilościowo-Finansowe) – System DIF jest systemem rejestracji faktur, czyli systemem zbierania informacji o zakończonych robotach (lub etapach robót) i usługach oraz o zrealizowanych dostawach materiałów. W związku z powyższym system DIF jest jednocześnie systemem rejestracji kosztów, jak i systemem rejestracji „wydatków”.


System DIF zawiera:

  1. dane ilościowe

  1. dane finansowe


Cele funkcjonowania systemu DIF


IKAR (Szczecin)


  1. System Finansowo-Księgowy – Program służący do rejestrowania zdarzeń gospodarczych.


Centralny program zainstalowany jest na serwerze ZZDW Koszalin.. Użytkownikami sieciowymi są poszczególni pracownicy Wydziału Budżetowo-Finansowego.

  1. Środki trwałe – Ewidencja środków trwałych oraz automatyczne obliczanie amortyzacji.


Seagate Software


Crystal Reports – Program umożliwiający prezentację danych w postaci gotowych raportów. Raporty te mogą zostać wygenerowane do edytora tekstów, arkusza kalkulacyjnego lub na stronę internetową.

Dane z systemu finansowo-księgowego oraz z systemu DIF zbierane w odpowiednich tabelach – tzw. “Hurtownia Danych”. Dzięki programowi Crystal Reports codziennie generowane są raporty zawierające aktualne informacje rzeczowo-finansowe, a prezentowane są na stronie internetowej.


HEUTHES

Baset – Przelewy przekazywane są do banku drogą elektroniczną.


UNISOFT (Szczecin)


Kadry – Centralna ewidencja danych personalnych wszystkich pracowników ZZDW Koszalin. Automatyczne generowanie raportów, zaświadczeń, sprawozdań itp.


Płace – Program liczący wynagrodzenia pracowników, na podstawie danych pobieranych z programu Kadry oraz Kart Zarobkowych wypełnianych przez odpowiednich pracowników. Pozwala na automatyczne przygotowywanie wszystkich deklaracji ZUS oraz deklaracji podatkowych.



Systemy techniczne opracowane przez firmę ProMat z Wrocławia, która opracowuje od wielu lat oprogramowanie dla struktury Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w Warszawie.


  1. System Gospodarki Mostowej składa się z następujących programów:


SGM – jest to system wspomagający optymalizowanie decyzji na temat remontów obiektów mostowych. Fundamentem funkcjonowania systemu jest EGM, czyli ewidencja obiektów mostowych (tj. mostów, wiaduktów, estakad, kładek dla pieszych, tuneli i przepustów).


Drugim elementem jest KPP, czyli system oceny stanu technicznego obiektów mostowych.

W administracji drogowej oceny dokonuje się dzięki przeglądom technicznym podzielonym (ze względu na zaawansowanie oględzin) na cztery stopnie:


Na dzień dzisiejszy - wybór obiektów mostowych przeznaczonych do remontu odbywa się w oparciu o oceny z przeglądów podstawowych i dane ewidencyjne (lokalizację, geometrię obiektu, parametry techniczne, datę budowy itd.)


System przeglądów polega na porównaniu „średnich ważonych” ocen wszystkich obiektów mostowych (wynikających z przeliczenia odpowiednim algorytmem ocen wszystkich elementów danego obiektu). Porównując oceny obiektów system tworzy listę - od obiektu „najsłabszego” (w najgorszym stanie technicznym) do „najmocniejszego” (teoretycznie najnowszego).

Na poziomie oceniania obiektu potrzebna jest wiedza inżynieryjno-techniczna, natomiast system przeprowadza „analizę ekonomiczną”.


Docelowo system będzie uwzględniał wszystkie przeglądy oraz takie czynniki, jak: natężenie ruchu, koszty użytkowników, warunki środowiskowe (atmosfera, zanieczyszczenie środowiska itp.), usytuowanie obiektu (np. teren miejski, czy zamiejski), inne.


System pracuje w wewnętrznej sieci komputerowej. Centralna baza znajduje się
u informatyka, natomiast użytkownikami są pracownicy Wydziału Mostów. Jednak głównymi użytkownikami i twórcami danych są inspektorzy mostowi obsługujący program w Rejonach Dróg Wojewódzkich.


  1. System  Zima służy do przetwarzania i przesyłania informacji związanych z zimowym utrzymaniem dróg. Podstawowe zadania realizowane przez system, to:


System działa na dwóch poziomach: ZZDW i RDW. Dane w formie tabelarycznej przekazywane są pomiędzy poszczególnymi poziomami za pomocą transmisji internetowej wykorzystując oprogramowanie komunikacyjne ProTrans 2000 firmy ProMat. W ZZDW Koszalin dane odbierane i modyfikowane są w komputerze Wydziału Dróg przez osobę dyżurującą podczas akcji zimowej. W RDW programy są zainstalowane w komputerach znajdujących się w pokojach dyżurnych.

Praca programu polega na przesyłaniu (otrzymanej od IMiGW) prognozy pogody do wszystkich RDW – codziennie około godziny 6 rano. Następnie RDW wysyłają informację do ZZDW o stanie poszczególnych dróg, pracy odpowiedniego sprzętu, występujących warunkach atmosferycznych i dyżurach pracowników (meldunek przesyłany jest 3 razy dziennie). Po przeanalizowaniu poszczególnych danych dyżurny ZZDW generuje zbiorczy raport o akcji zimowej i umieszcza go na stronie internetowej.


  1. System Utrudnienia służy do gromadzenia i przesyłania informacji o utrudnieniach
    w ruchu drogowym. Powstające w ruchu utrudnienia są za pomocą programu na bieżąco ewidencjonowane, a ich edycja podlega kontroli pod kątem poprawności
    i kompletności danych (np. system nie pozwala na zapisanie utrudnienia bez podania dokładnej jego lokalizacji, rodzaju, daty i czasu powstania oraz daty i czasu przewidywanej likwidacji).

System działa na dwóch poziomach: ZZDW i RDW. Dane w formie tabelarycznej przekazywane są pomiędzy poszczególnymi poziomami za pomocą transmisji internetowej wykorzystując oprogramowanie komunikacyjne ProTrans 2000 firmy ProMat. Baza danych utrudnień może być przeglądana, poprawiana i filtrowana zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami programów dostępu do baz danych. Informacje o powstaniu, przewidywanej dacie usunięcia a następnie faktycznym usunięciu utrudnień są automatycznie wysyłane do ZZDW za pomocą Internetu. Pracownik ZZDW odbiera utrudnienia i generuje zbiorczy komunikat na stronę internetową. W ZZDW Koszalin dane są odbierane i modyfikowane w komputerze Wydziału Dróg. W RDW programy są zainstalowane w komputerach osób zajmujących się utrudnieniami w ruchu.


  1. PPN – Przejazdy ponadnormatywne. Program wspomaga wydawanie decyzji na przejazdy pojazdów nie normatywnych oraz obliczanie opłat za te przejazdy.


Zakład Usług Informatycznych – Stanisław Kowalski (Wrocław)


  1. EWIDR – Program służący do prowadzenia ewidencji dróg. Umożliwia rejestrację wszystkich zdarzeń na drodze, parametrów geometrycznych i technicznych oraz stanu technicznego. Pozwala na wykonywanie ilustracji graficznej oraz raportów.


W ZZDW Koszalin - program zainstalowany jest w komputerze Wydziału Planowania i Rozwoju Sieci Drogowej, który zajmuje się ewidencją dróg. Program udostępniony jest w wewnętrznej sieci komputerowej. W RDW zainstalowano tylko po jednym egzemplarzu oprogramowania. Docelowo wszystkie RDW będą miały wewnętrzną sieć komputerową – umożliwiającą korzystanie kilku pracowników jednocześnie z ewidencji. Obecnie system jest w fazie wdrożenia.


KOPRIN - Koszalin


RODOS – Program służący do kosztorysowania robót budowlanych. Pozwala na automatyczne liczenie zakresu oraz wartości robót budowlanych. Używany jest przez Wydział Nadzoru Inwestorskiego w ZZDW Koszalin oraz przez pracowników przygotowujących przetargi na roboty budowlane oraz prowadzących nadzory inwestorskie w poszczególnych Rejonach Dróg Wojewódzkich.


GEOBIT - Katowice


EWMAPA – Program wspomagający pracę Stanowiska ds. Geodezji i Gospodarki Gruntami.



Program udostępniony przez ZUS (Prokom)


Płatnik – Program umożliwiający generowanie formularzy dla ZUS. Z poziomu programu płace wykonuje się raport wysyłający dane do programu Płatnik.


Wydawnictwo Prawnicze LEX - Sopot


LEX Omega – Zbiór aktów prawnych aktualizowany raz w miesiącu.



W całym ZZDW Koszalin (łącznie z podległymi RDW) jest 98 komputerów (połowa
w ZZDW i połowa w RDW). Z tego większość, to komputery “ekonomicznie modernizowane”, w celu dostosowywania do wymagań stawianych przez wykorzystywane oprogramowanie.

W ZZDW Koszalin funkcjonuje sieć komputerowa, w która wykorzystywane jest do:

  1. Funkcjonowania zintegrowanego systemu informatycznego (Finanse i Księgowość, Kadry, Płace) na bazie systemu Novell 5.1.

  2. Funkcjonowania serwera poczty elektronicznej i serwera www oraz serwera udostępniającego Internet w sieci lokalnej (system LINUX).

  3. Wymiany dokumentów, sieciowego drukowania itp. - system Windows.

We wszystkich RDW funkcjonują sieci komputerowe na bazie systemu Windows, wykorzystywane do udostąpniania Internetu, wspólnego drukowania, tworzenia dokumentów itd.


W większości komputerów zainstalowany jest pakiet biurowy “Office” - dzięki Umowie Ramowej Microsoft Select nr 80-50013 z dnia 6 maja 1998r. podpisanej pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a firmą Microsoft, określającej możliwość zakupu po preferencyjnych cenach programowania firmy Microsoft (obejmującej jednostki administracji publicznej, w tym administracji samorządowej szczebla wojewódzkiego).


Obecnie wdrażamy oprogramowanie oparte na licencjach “OpenSource”, które jest oficjalnie wspierane i propagowane przez Unię Europejską.
Ogólnie rzecz biorąc – oprogramowanie to jest dużo tańsze od innego oprogramowania komercyjnego (wiele programów udostępnionych jest za darmo) ze względu na fakt, iż jego kody źródłowe są udostępnione za darmo (OpenSource – ang. “otwarte źródło”).

  1. System operacyjny LINUX (jako serwer) – wersja darmowa.

  2. Pakiet oprogramowania AUROX zawierający zarówno system operacyjny, jak
    i oprogramowanie przeznaczone do podstawowych prac biurowych – wersja darmowa.

  3. Oprogramowanie OpenOfficePL przygotowane przez polską firmę Open Office sp. Z o.o., całkowicie spolszczone, posiadajęce instrukcję w języku polskim, wsparte fachową pomocą techniczną – tańsze o 90% od oprogramowania MS Office, a spełniające te same funkcje.

  4. Inne programy narzędziowe wpomagające pracę biurową – wersje darmowe.


ZZDW Koszalin posiada również własną stronę internetową www.zzdw.koszalin.pl
z informacjami o instytucji, sieci drogowej, utrudnieniach na drogach, warunków przejazdu po drogach itd. Konto e-mail: zzdw@zzdw.koszalin.pl pozwala na bardzo szybkie i sprawne komunikowanie się z kontrahentami, czy innymi instytucjami.